Parlament

99 dni

Pozostało do wyborów prezydenckich

Jak powstaje Latarnik Wyborczy?

Przygotowujemy stwierdzenia dotyczące najbardziej istotnych i aktualnych tematów życia publicznego.

Przekazujemy stwierdzenia komitetom wyborczym, aby się do nich odniosły.

Tworzymy test porównujący Twoje odpowiedzi z odpowiedziami komitetów.

STWIERDZENIE

#1

Kompetencje prezydenta w zakresie polityki zagranicznej powinny zostać zwiększone kosztem kompetencji rządu.

Centrum Edukacji Obywatelskiej – twórca Latarnika Wyborczego

Logotyp Centrum Edykacji Obywatelskiej

Jesteśmy organizacją pozarządową, która wspiera szkoły. Inspirujemy je, by stosowały innowacyjne metody nauczania oraz poruszały z młodymi ludźmi tematy, które są ważne w życiu społecznym. Co roku współpracujemy z 40 tysiącami nauczycieli i dyrektorów z 10 tysięcy szkół w całym kraju. 

Dzięki naszym rozwiązaniom szkoły uczą skuteczniej. Młodzi ludzie angażują się w swoją edukację, lepiej rozumieją współczesny świat i potrafią go zmieniać.  Prowadzimy m.in. programy dla nauczycieli i dyrektorów, akredytowaną placówkę doskonalenia nauczycieli i wydawnictwo. Jesteśmy największą edukacyjną organizacją pozarządową w Polsce i działamy już ponad 30 lat. 

Jednym z obszarów naszych działań jest edukacja na temat polityki: od 1995 r. prowadzimy w polskich szkołach program Młodzi Głosują, a od 2005 r. przygotowujemy Latarnika Wyborczego. Poznaj nas na ceo.org.pl

POZNAJ NAS WSPIERAJ NAS

FAQ

Latarnik Wyborczy to narzędzie internetowe, które umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych.

Celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu przemyślanych i świadomych decyzji wyborczych. Latarnik jest prosty w obsłudze, a zawarte w nim stwierdzenia przystępne.

Przy każdym stwierdzeniu możesz kliknąć w “wyjaśnienie”, by dowiedzieć się więcej o temacie stwierdzenia.

Odnieś się do 20 stwierdzeń, które dotyczą kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych, na które wpływ ma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie Latarnik porówna Twoje odpowiedzi z odpowiedziami komitetów wyborczych i obliczy Waszą procentową zgodność.

Nie, sponsorzy i patroni medialni nie mają wpływu na treść ani działanie Latarnika Wyborczego. Tworzymy go niezależnie, dbając o neutralność i rzetelność. 

Partnerzy decydują się na wsparcie na podstawie ogólnego opisu projektu. Nie mają dostępu do treści stwierdzeń przed ich publikacją czy działania algorytmu. Nie uczestniczą też w pracach zespołu Latarnika i Komitetu Eksperckiego. 

Od początku istnienia narzędzia żaden z partnerów nie próbował ingerować w jego funkcjonowanie. Dzięki temu Latarnik pozostaje wiarygodnym i neutralnym narzędziem, które pomaga wyborcom podjąć świadomą decyzję.

Dane, które zbiera Latarnik Wyborczy, służą wyłącznie do optymalizacji strony, by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników.

Latarnik Wyborczy nie gromadzi, ani nie zapisuje Twoich danych o poglądach politycznych. Test nie jest też wykorzystywany do tworzenia jakichkolwiek sondaży.

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie podzielić się swoimi odpowiedziami poprzez przyciski udostępniania na końcu testu.

Latarnik Wyborczy bazuje przede wszystkim na odpowiedziach komitetów wyborczych. Komitety mogą również krótko skomentować swoje odpowiedzi. Takie podejście gwarantuje obiektywizm i wiarygodność otrzymywanych wyników.

Zwracamy się z prośbą o odpowiedzi do wszystkich komitetów. Jeśli odmawiają, zastrzegamy sobie prawo do samodzielnego uzupełnienia ich poglądów po analizie programów i wypowiedzi medialnych. W takiej sytuacji jasno to zaznaczamy na stronie z wynikami.

 

Na każde ze stwierdzeń użytkownicy oraz komitety wyborcze udzielają jednej z odpowiedzi: „Zgadzam się”, „Nie zgadzam się” lub „Nie mam zdania”.

Za każdą kombinację odpowiedzi użytkownika i komitetu przypisujemy punkty według następujących zasad:

  • jeśli obie strony wybiorą „Zgadzam się” lub „Nie zgadzam się” – 3 punkty,
  • jeśli obie wybiorą „Nie mam zdania” – 2 punkty,
  • jeśli jedna ze stron wybierze „Zgadzam się” lub „Nie zgadzam się”, a druga „Nie mam zdania” – 1 punkt,
  • jeśli jedna strona wybierze „Zgadzam się”, a druga „Nie zgadzam się” – 0 punktów.

Jeśli zaznaczysz przy danym stwierdzeniu, że jest dla Ciebie bardzo ważne, liczba punktów za to stwierdzenie zostanie podwojona. Jednocześnie wzrasta maksymalna liczba punktów, jaką możesz zdobyć w całym teście.

Na koniec sumujemy punkty przypisane do wszystkich stwierdzeń i dzielimy je przez maksymalną możliwą do zdobycia liczbę punktów. W ten sposób obliczamy procentową zgodność Twoich odpowiedzi z odpowiedziami każdego komitetu i pokazujemy wyniki na wykresie.

Jeśli zaznaczysz „nie mam zdania” przy każdym stwierdzeniu, Latarnik wskaże komitet, który również najczęściej unikał jednoznacznych odpowiedzi.

Wynik jest efektem działania opisanego wyżej algorytmu.

W 2024 roku był to komitet Koalicji Obywatelskiej, w 2023 roku – Prawa i Sprawiedliwości, w 2020 – Mirosława Piotrowskiego, a w 2019 – Konfederacji.

Użytkowniczki i użytkownicy, którzy zaznaczają dużo odpowiedzi „nie mam zdania”, otrzymują przed prezentacją wyników wyraźny komunikat, że rezultat może być niemiarodajny.

Nie. Latarnik nigdy nie wspierał żadnego komitetu wyborczego ani konkretnej opcji politycznej.

Wszystkie komitety zaproszone do udziału w Latarniku są traktowane jednakowo.

Stwierdzenia w teście tworzymy w oparciu o badania, wiedzę naszego zespołu oraz konsultacje z Komitetem Eksperckim – tak, aby w rzetelny sposób pokazywały różnice między programami.

Wszystkie komitety są prezentowane w identyczny sposób. Algorytm, który dopasowuje odpowiedzi, jest jawny i niezmienny od lat – każda osoba może samodzielnie sprawdzić, jak działa.

Latarnik nie komentuje bieżącej polityki, nie promuje partii i nie bierze udziału w kampaniach wyborczych. Działa niezależnie od sponsorów, partii i mediów.

Celem Latarnika Wyborczego od zawsze jest jedno: pomóc Ci porównać swoje poglądy z deklaracjami wszystkich komitetów.

Pracę nad Latarnikiem Wyborczym rozpoczynamy  kilka miesięcy przed wyborami.

Pierwszy krok to opracowanie wstępnej listy stwierdzeń. Staramy się, aby obejmowała ona jak najszerszy zakres aktualnych i istotnych zagadnień obecnych w debacie publicznej. Dbamy oto, aby lista stwierdzeń pozwoliła wykazać różnice między poglądami komitetów wyborczych. Formułujemy je jasno i możliwie prosto – tak, by nie sprawiały trudności interpretacyjnych.

Pytamy też o najważniejsze tematy Polki i Polaków. Przygotowaliśmy ankietę, w której można było wskazać tematy priorytetowe przed nadchodzącymi wyborami. Wypełniło ją czterdzieści pięć tysięcy osób – dziękujemy! Wasze odpowiedzi pomogły nam stworzyć listę stwierdzeń, która uwzględnia różnorodne perspektywy i potrzeby.

Kolejny krok to konsultacje z Komitetem Eksperckim, w którego skład wchodzą badacze i badaczki życia społecznego i politycznego z różnych środowisk. Korzystamy z ich wiedzy oraz doświadczenia, aby wybrać najlepsze propozycje stwierdzeń. Następnie wspólnie dopracowujemy ich treść.

W skład Komitetu Eksperckiego wchodzą badacze i badaczki życia społecznego i politycznego z różnych środowisk. W tym roku nad stwierdzeniami pracowali z nami:

  • Dr Helena Chmielewska-Szlajfer - socjolożka, Akademia Leona Koźmińskiego
  • Dr Katarzyna Grzybowska-Walecka - politolożka, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Dr Anna Materska-Sosnowska - politolożka, Uniwersytet Warszawski
  • Paweł Musiałek -  politolog, Prezes Klubu Jagiellońskiego
  • Jarema Piekutowski - socjolog i publicysta thinkzine'u „Nowa Konfederacja”

Jeżeli masz wątpliwości co do treści stwierdzenia, możesz skorzystać z krótkiego wyjaśnienia, klikając na słowo “wyjaśnienie” w prawym górnym rogu ekranu nad stwierdzeniem.

Wyjaśnienia do stwierdzeń przygotowuje zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej. Staramy się, by wyjaśnienia w przystępny i obiektywny sposób opisywały zagadnienia, do których odnosi się dane stwierdzenie. Sformułowane przez nas propozycje konsultujemy z Komitetem Eksperckim.

​Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 roku

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów w pierwszej turze, druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca 2025 roku. ​ 

Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7:00 do 21:00.

Partnerzy